شرایط کلی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401

شرایط کلی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401
در این پست می‌خوانید:

در این مطلب قصد داریم تا به سوالات متداول در مورد آزمون استخدامی آموزش و پرورش که در بخش های مختلف و شرایط کلی این آزمون سوالاتی داشته اید پاسخ دهیم که در ادامه با ما همراه باشید.

امسال با کمی تغییراتی که در شرایط آزمون استخدامی آموزش و پرورش نسبت به سال های گذشته داشته بهتره آشنا بشید که با دونستن این شرایط میتونید بهترین تصمیم در مورد آزمون استخدامی آموزش و پرورش بگیرید.

میدونستی با استارتیچ می تونی به تمامی منابع و آزمون های استخدامی دسترسی داشته باشی؟! پس همین حالا نرم‌افزار استارتیچ رو نصب بکن و در کمترین زمان ممکن و در همه جا به این منابع دسترسی داشته باش.

شرایط کلی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

همان طور که گفته شد، در زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرایط ثبت نام در این آزمون مشخص می شود و در قسمتی از این دفترچه به داوطلبان ارائه می گردد. این شرایط به همراه ضوابط پذیرش متقاضیان در ادامه بیان شده است.

شرایط عمومی آزمون استخدامی

 • داشتن تابعیت ایران
 • معتقد بودن به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • پایبند بودن به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن برای آقایان
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل و توانایی برای انجام شغل انتخابی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی مؤثر
 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی از سوی مراجع قضایی
 • عدم مشمولیت در جامعه بازنشستگان و نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی
 • عدم اشتغال به صورت رسمی یا پیمانی در سازمان یا دستگاه اجرایی پس از پذیرفته شدن در آزمون یا حین استخدام
 • شرط سنی 20 الی 25 سال برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم
 • داشتن حداکثر 30 سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم (کاردانی)
 • دارا بودن حداکثر 36 سال برای داوطلبان دارای مدرک لیسانس
 • داشتن 40 سال تمام برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس
 • دارا بودن حداکثر 45 سال برای دارندگان مدرک دکتری
 • تاریخ مندرج بر روی مدرک فارغ التحصیلی و کارت پایان خدمت باید قبل از آخرین روز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشد.

در خصوص شرط سنی تعیین شده، ناگفته نماند که شرایط سنی مذکور، برای داوطلبان آقا بدون در نظر گرفتن مدت زمانی است که در دوره خدمت ضرورت به سر می برند. لازم به ذکر است جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان دارای یک سال سابقه اسارت از حداکثر شرایط سنی معاف هستند و همچنین، برای پدر، مادر، خواهر و برادر شهدا به اندازه 5 سال و برای رزمندگان دارای سابقه کمتر از 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به اندازه مدت حضورشان بر شرط سنی اصلی اضافه می شود. همچنین به ازای تاهل و داشتن هر فرزند، یک سال به شرط سنی داوطلبان اضافه خواهد شد.

داوطلبانی که به صورت تمام وقت و غیر رسمی از تاریخ 22 بهمن ماه سال 57، در وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و شرکت های تحت پوشش آن ها، شرکت های بیمه های دولتی، شهرداری ها، موسسات و شرکت های دولتی که مگر با ذکر نام آن ها در موارد خاص قوانین و مقررات عمومی دولت شامل حال آن ها نمی شود، موسسه ها و شرکت های ملی و مصادره شده که به نحوی از بودجه و کمک دولت بهره می برند، نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت های تحت پوشش آن ها، اشتغال داشته اند، به اندازه مدت زمان خدمت غیررسمی آن ها، بر شرط سنی مذکور اضافه می شود.

شرایط تخصصی آزمون استخدامی

علاوه بر داشتن شرایط عمومی، متقاضیان می بایست از دارا بودن یک سری از شرایط که مختص شرکت کنندگان در این آزمون است اطمینان داشته باشند. در لیست شرایط اختصاصی زیر، اطلاعاتی که لازم است داوطلب راجع به مدرک تحصیلی و سن شرکت کنندگان داشته باشد ارائه شده است.

علاقه مندان به شرکت در عناوین شغلی هنرآموز، باید دارای فوق دیپلم پیوسته باشند؛ اما در صورت احراز مدرک فوق دیپلم ناپیوسته، می بایست مدرک دیپلم هنرستان داشته باشند.
امکان تغییر محل خدمت تعیین شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، پس از قبولی نهایی و پیش از استخدام و اشتغال به کار وجود ندارد و پس از اشتغال نیز، این امر بر اساس ضوابط و قوانین نقل و انتقالات فرهنگیان خواهد بود.
داوطلبانی که جزو قبولی های نهایی قرار می گیرند، موظف هستند که پیش از شروع دوره مهارت آموزی یک ساله، تعهدی مبنی بر 10 سال خدمت در محل پذیرفته شده به آموزش و پرورش تحویل بدهند.
معلمان جدیدالورود باید قبل از اشتغال به کار، سوگند معلمی را ادا کنند و سوگندنامه مربوط را نیز امضا نمایند. متن و امضای سوگندنامه در پرونده معلم ها حفظ خواهد شد.
فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند.
پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید در یک دوره مهارت آموزی یک ساله که توسط دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی برگزار می شود، شرکت کنند.
افرادی به عنوان پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش محسوب می شوند که در دوره مهارت آموزی شرکت کنند و موفق به کسب حدنصاب امتیاز لازم در آزمون جامع آن گردند.
داوطلبانی که در کلاس های درسی و امتحانات دوره مهارت آموزی و همچنین آزمون جامع شرکت نکنند، به منزله انصراف آن ها از ادامه روند استخدام تلقی می شود و می بایست مبلغی را به عنوان جریمه و هزینه دوره آموزشی پرداخت نمایند.
قسمتی از هزینه های دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب می باشد و در صورت انصراف او در مدت یک ساله آموزشی، وزارت آموزش و پرورش بنا بر صلاح دید خود می تواند نسبت به محاسبه و دریافت هزینه های مربوط اقدام کند.
داوطلبانی که جزء پذیرفته شدگان نهایی عنوان شغلی های هنرآموز هستند، می بایست برای اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش به سایت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به نشانی sru.ac.ir مراجعه کنند و پذیرفته شدگان نهایی عناوین شغلی آموزگار، دبیر، مراقب سلامت، مشاور و مربی امور تربیتی نیز برای اطلاع از موارد مذکور باید به سایت دانشگاه فرهنگیان به نشانی cfu.ac.ir مراجعه نمایند.
مکان دوره مهارت آموزی با توجه به شغل محل و پس از اعلام نتایج قطعی، مشخص می گردد.
تغییر محل دوره مهارت آموزی تنها در صورت وجود شغل مورد نظر و با رعایت جنسیت، از سوی دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار می گیرد.
داوطلبان می بایست در زمان ثبت نام برای شرکت در دوره مهارت آموزی، مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و همچنین مدرک ICDL خود را ارائه دهند. در غیر این صورت باید متعهد شوند که مدارک مورد نظر را تا قبل از آزمون جامع دوره مهارت آموزی دریافت و ارائه خواهند کرد.
دانشگاه هایی که دوره مهارت آموزی در آن ها اجرا می شود، مسئولیتی در برابر تهیه مسکن و تغذیه افراد ندارند؛ اما در صورت تقاضای داوطلبان می توانند خدماتی را با دریافت هزینه مربوط ارائه کنند.
توجه داشته باشید تنها در صورتی که از تمامی شرایط عنوان شده برخوردار هستید نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401اقدام نمایید. چرا که مطابق با مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401، چنانچه مشخص گردد داوطلب دارای یک یا تمامی این شرایط نبوده است، ثبت نام وی حتی در صورت قبولی در آزمون، بدون بازگردانی مبلغ واریز شده لغو خواهد شد.

زمان ثبت نام آزمون استخدامی

فعلا مشخص نیست

زمان برگزاری آزمون آموزش و پرورش 1401

فعلا مشخص نیست

شرایط سنی

لیسانس : حداکثر ۳۶
فوق لیسانس : حداکثر ۴۰
دکتری : حداکثر ۴۵

🔻 به ازای تاهل ۱ سال و هر فرزند ۱ سال به سقف سنی اضاف میشه ( حداکثر ۵ سال )
البته قانون بالا یک تبصره هم داره اونم اینه که نرخ باروری شهرتون از یه حدی بالاتر باشه کلا کنسله

شرایط بومی گزینی آزمون آموزش و پرورش 1401

امسال همچون پارسال به صورت شهرستانی – ضریب ۱/۴ می باشدکه اولویت اصلی همان بومیان منطقه میباشد

البته به غیر از شهر تهران و مراکز استان ها

شرایط بومی بودن :

۱ – داوطلب متولد آن شهر باشد
یا
۲ – ۱۰ سال سکونت در شهری (مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه هم میتونه جزوه این سنوات حساب بشه)

هزینه ثبت نام آزمون استخدامی

۱۲۵ هزار تومان

میانگین وزنی دروس(همون ضرایب) :

ضرایب آزمون استخدامی آموزش و پرورش

۶۰ درصد اختصاصی + ۴۰ درصد عمومی

آخرین مهلت فارغ‌التحصیلی و پایان خدمت

فعلا مشخص نیست

زمان انتشار کارت ورود به جلسه آزمون

فعلا مشخص نیست

تعداد انتخاب ردیف شغلی برای آزمون استخدامی

۲ عنوان (به شرط اینکه دقیقا شغلی یکی باشد و فقط محل فرق کند – مثلا اموزگاری ابتدایی مشهد و آموزگاری ابتدایی قوچان)

🔻 اولویت دوم در زمان تکمیل ظرفیت مورد بررسی قرار میگیرد(اگر ظرفیت خالی باشد)

طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در آزمون استخدامی

به ازای تاهل ۲ درصد و نیز هر دو فرزند ۲ درصد اضافه میشود (نهایتا ۱۰)

🔻 البته قانون بالا یک تبصره هم داره اونم اینه که نرخ باروری شهرتون از یه حدی بالاتر باشه کلا کنسله

نمره منفی در آزمون استخدامی

بله – هر ۳ غلط ۱ درست رو حذف میکنه

شرایط ایثارگران در آزمون استخدامی

۲۵ درصد سهمیه خودشو داره
۵ درصد هم سهمیه خودشو داره
دوتا یا سه تا نمیشه انتخاب کنین
صرفا یک سهمیه(ازاد/۵/۲۵)

شرایط حافظ قرآن بودن در آزمون استخدامی

تاثیری در آموزگاری ابتدایی نداره

ظرفیت دعوت به مصاحبه در آزمون استخدامی

۳ برابر ظرفیت (یعنی همه کسانی که دعوت میشن ۳۳ درصد شانس قبولی دارن)

🔻در پرکردن اطلاعات بومی و … دقت کنید – هرگونه اشتباه ← حذف از ادامه مراحل

سوالات متداول در مورد آزمون استخدامی

دیدگاه‌ها ۱