آموزش دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی با آزمون و سوالات آئین نامه

آموزش دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی با آزمون و سوالات آئین نامه
در این پست می‌خوانید:

جهت دریافت سوالات و آزمون های آئین نامه نرم افزار استارتیچ را دانلود نمایید

گواهی‌نامه راهنمایی و رانندگی در ایران

گواهی‌نامه رانندگی در ایران یک مدرک هویتی است که توسط پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، برای شهروندان بالای ۱۸ سال که در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه قبول می‌شوند؛ در پنج نوع مختلف (پایه سه، پایه دو، پایه یک، موتور سیکلت و ویژه) صادر می‌شود.
مدت اعتبار گواهینامه رانندگی ۱۰ سال است. پس از پایان اعتبار در صورت احراز سلامت جسمی و روانی برای دوره‌های ۱۰ ساله تجدید می‌شود. افراد ۷۰ سال به بالا هر ۵ سال یکبار جهت احراز سلامت جسمی و روانی و درصورت لزوم تعویض گواهینامه متناسب با شرایط جسمی و روانی خود باید به راهنمائی و رانندگی مراجعه نمایند. (+)

شرایط اخذ گواهینامه ماشین

پنج نوع گواهینامه مختلف در ایران وجود دارد:

ردیفنوع گواهینامهشرایط اخذتوضیحاتپیش نیاز
۱موتورسیکلتسن ۱۸ سال تمامگواهی سلامت جسمی و روحی و روانیطی دوره آموزش نظری و عملیقبولی درآزمون آئین‌نامه و عملی شهر با موتورسیکلت ۲۰۰سی سیدارندگان گواهینامه موتورسیکلت پس از گذشت۳ سال از تاریخ صدور گواهینامه موتورسیکلت و رسیدن به سن ۲۳ سال تمام می‌توانند با موتورسیکلت با حجم بالاتر از ۲۰۰ سی سی رانندگی نمایند
۲پایه سومسن ۱۸ سال تمامگواهی سلامت جسمی و روحی و روانیطی دوره آموزش نظری و عملیقبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطهحداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار ۳/۵ تن یا حمل حداکثر ۹ نفر سرنشین با راننده بجز وسایل نقلیه خدمات عمومی (وانت نیسان با پلاک شخصی و ون)
۳پایه دومسن ۲۳ سال تمامگذشت ۲ سال تمام از اخذ گواهینامه پایه سومگواهی سلامت جسمی و روحی و روانی و تست عدم اعتیادطی دوره آموزش نظری و عملیقبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه (مینی بوس و خاور)حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار ۶ تن و حمل حداکثر ۲۶ نفر سرنشینپایه سوم
۴پایه یکمسن ۲۵ سال تمامگذشت ۲ سال تمام از اخذ گواهینامه پایه دومگواهی سلامت جسمی و روحی و روانی و تست عدم اعتیادطی دوره آموزش نظری و عملیقبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطه (کامیون ۱۹۲۱ و اتوبوس بنز ۳۰۲ مسافربری)مجموع وزن و ظرفیت باربیش از۶تن یا حمل بیش از۲۶نفر سرنشینپایه دوم
۵ویژهسن ۲۰ سال تمامگواهی سلامت جسمی و روحی و روانیطی دوره آموزش نظری و عملیقبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با وسایل نقلیه مربوطهانواع وسایل نقلیه عمرانی، صنعتی، کشاورزی و کارگاهی

تبدیل گواهینامه‌های خارجی به ایرانی

دارندگان گواهینامه‌های معتبر خارجی (اعم از ایرانیان یا افراد خارجی) می‌توانند تا شش ماه پس از ورود در ایران رانندگی نمایند ولی درصورت تمایل به ادامه رانندگی در ایران باید نسبت به تبدیل گواهینامه خارجی خود به گواهینامه ایرانی اقدام نمایند تبدیل گواهینامه‌های رانندگی معتبر صادرشده از کشورهای خارجی که گواهینامه صادره از ایران در قلمرو سرزمینی آنان برای رانندگی معتبر محسوب می‌شود با ارائه ترجمه و مشاهده اصل گواهینامه خارجی و سایر مدارک لازم و احراز سلامت جسمی و روانی درخواست کننده صورت می‌پذیرد.
گواهی نامه کشورهای آرژانتین، آلمان، اندونزی، الجزایر، ارمنستان، ازبکستان، اتریش، اسپانیا، اسلونی، ایتالیا، استرالیا، بلژیک، بلغارستان، بوسنی، بنگلادش، پرتغال، تانزانیا، ترکمنستان، ترکیه، تونس، جمهوری آذربایجان، چک، چین، روسیه، رومانی، زلاندنو، زئیر، ژاپن، سریلانکا، سوریه، سودان، سومالی، سوئد، سوئیس، ساحل عاج، عمان، فیلیپین، فرانسه، فنلاند، قزاقستان، قرقیزستان، کره جنوبی، کنیا، کرواسی، گینه، لبنان، لیبی، لهستان، مالزی، مصر، موریتانی، مجارستان، مکزیک، نیجر، نیجریه، نروژ، نیکاراگوئه، هند، یمن و یونان قابل تبدیل به گواهی نامه ایرانی می‌باشد.

آیا اتباع افغان در ایران میتوانند گواهینامه رانندگی داشته باشند؟

اگر چنانچه مدارک هویتی ایرانی دریافت نمایند میتوانند به آموزشگاه ها مراجعه نمایند و از شرایط دقیق و به روز باخبر شوند.

محدودیت های گواهینامه پایه سوم در سال اول صدور گواهینامه

کسانی که موفق به اخذ گواهینامه پایه سوم رانندگی می شوند برابر ضوابط و دستورالعمل های صادره به منظور کسب مهارت بیشتر و تجربه در امر رانندگی و کنترل و هدایت هرچه بهتر وسیله نقلیه در سال اول، محدودیت‌ها برای رانندگی آنان در نظر گرفته شده است.

افرادی که موفق به اخذ گواهینامه پایه سوم می‌شوند، در سه ماهه اول رانندگی می بایست یک نفر دارنده گواهینامه پایه سوم که مشمول شرایط و ضوابط دستورالعمل فوق نباشد و یا افرادی که دارای گواهینامه پایه دوم و یا یکم باشد را هنگام رانندگی به همراه خود داشته باشند.

یکی دیگر از محدودیت‌های این افراد ، عدم ارتکاب تخلفات منجر به اخذ نمره منفی طبق جدول موضوع ماده 7 قانون می باشد. ضمناً این اشخاص از ساعات۲۴ لغایت ۰۵:۰۰ بامداد مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه نمی باشند.

رانندگی در معابر برون شهری به استثنای معابر بزرگراهی بین شهری تا فاصله حداکثر ۲۵ کیلومتر از شهرها نیز ممنوع می باشد.

بر اساس گزارش سایت راهور، تقصیر در تصادفات منجر به جرح و فوت، حسب نظر کارشناسان تصادف و عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک ، سمعک و یا تجهیزات خاص از دیگر محدودیت های دارندگان گواهینامه پایه سوم در سال اول می باشند.

طبق مقررات جدید علامت اخطاری راننده مبتدی باید در سمت راست جلوی خودرو و در سمت چپ شیشه عقب خودرو نصب شود.

طرح تجمیع گواهی‌نامه‌های رانندگی

طرحی است که بر اساس آن دارندگان گواهی‌نامه‌های رانندگی مختلف، به جای داشتن چندین گواهینامه تنها یک گواهینامه دریافت می‌کنند. به عنوان نمونه تمام اطلاعات مربوط به گواهی‌نامه‌های ب۱ و موتورسیکلت در یک گواهی‌نامه درج خواهد شد. افرادی که قصد گرفتن گواهی‌نامه‌ای تازه دارند باید گواهی‌نامه قدیمی خود را تحویل داده و گواهی‌نامهٔ هوشمند دریافت کنند.

هزینه گواهینامه

قیمت و هزینه گواهینامه راهنمائی و رانندگی

 1. هزینه کلاس های تئوری که 15 الی 17 ساعت خواهد بود = 450 هزار تومان است
 2. هزینه کلاس عملی که از 20 تا 25 ساعت خواهد بود = 1.350.000 هزار تومان است
 3. هزینه تمبر که باید به حساب‌هایی به نام نیروی انتظامی و شهرداری واریز شود = 40 هزار تومان است
 4.  هزینه مردودی در امتحان آیین نامه ( به ازای هر دفعه ) = 5.000 تومان است
  ( به ازای هر بار مردود شدن در امتحان آیین نامه , یک هفته از زمانتان نیز به هدر خواهد رفت تا دوباره امتحان دهید . )
 5. هزینه مردودی در آزمون عملی = 150 هزار تومان است
 6. هزینه چشم پزشکی و آزمایش گروه خون ( با جزییات ) حدودا 200.000 تومان
  ( آدرس چشم پزشکی و آزمایشگاه را خود آموزشگاه به شما خواهد داد )
 7. هزینه خرید کتاب آیین نامه = 25.000 تومان

در مجموع هزینه گواهینامه رانندگی حدود 2.000.000 الی 2.500.000 هزار تومان خواهد شد . ( حداقل و حداکثر )

مدارک و مراحل دریافت گواهینامه رانندگی پایه ۳
۱. داشتن ۱۸ سال تمام کارت ملی (دائم یا موقت )

۲. کپی پشت ورو از کارت ملی (در صورتی که شناسنامه جدید دارید کارت ملی نیاز نیست)

۳. اصل شناسنامه و کپی از صفحه اول (در صورت داشتن توضیحات یک برگ کپی)

۴. ۸ قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ پرسنلی (زمینه روشن وبا کیفیت مطلوب)

۵. کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس محل سکونت

۶. اصل کارت پایان خدمت به همراه کپی پشت و رو(این شرط در قانون سال ۹۶ حذف شد)

 1. گواهی اشتغال به خدمت عکسدار (به همراه دفترچه مرخصی یا فیش حقوقی )

۸. برگه اعزام به خدمت کامپیوتری به همراه کپی بدون غیبت سنواتی

۹. گواهی اشتغال به تحصیل (با مهر تائیدیه منطقه _ برای دانشجویان شهرستان تائیدیه راهور ) به همراه انتخاب واحد یا کارت تحصیلی مراحل اخذ گواهینامه رانندگی : تکمیل مدارک و دریافت پرونده از آموزشگاه و مراجعه به پزشک طرف قرار داد جهت تکمیل پرونده بعد از تایید توسط پزشک مجددا به آموزشگاه مراجعه کنید.

مدارک و مراحل دریافت گواهینامه رانندگی پایه ۳

۱. داشتن ۱۸ سال تمام کارت ملی (دائم یا موقت )

۲. کپی پشت ورو از کارت ملی (در صورتی که شناسنامه جدید دارید کارت ملی نیاز نیست)

۳. اصل شناسنامه و کپی از صفحه اول (در صورت داشتن توضیحات یک برگ کپی)

۴. ۸ قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ پرسنلی (زمینه روشن وبا کیفیت مطلوب)

۵. کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس محل سکونت 

۶. اصل کارت پایان خدمت به همراه کپی پشت و رو(این شرط در قانون سال ۹۶ حذف شد)

7. گواهی اشتغال به خدمت عکسدار (به همراه دفترچه مرخصی یا فیش حقوقی )

۸. برگه اعزام به خدمت کامپیوتری به همراه کپی بدون غیبت سنواتی

۹. گواهی اشتغال به تحصیل (با مهر تائیدیه منطقه _ برای دانشجویان شهرستان تائیدیه راهور ) به همراه انتخاب واحد یا کارت تحصیلی مراحل اخذ گواهینامه رانندگی : تکمیل مدارک و دریافت پرونده از آموزشگاه و مراجعه به پزشک طرف قرار داد جهت تکمیل پرونده بعد از تایید توسط پزشک مجددا به آموزشگاه مراجعه کنید.

تذکرات خیلی مهم برای متقاضیان اخذ گواهینامه رانندگی :

۱. در صورت عدم حضور در جلسه اول از حضور در مابقی کلاسها محروم هستید.

۲. برای شرکت در کلاس های رانندگی گذراندن ۵ جلسه کلاس تئوری الزامیست .

۳. ۱۰ جلسه کلاس رانندگی حداقل آموزش پیشنهاد شده از طرف موسسه میباشد .

۴. برای شرکت در کلاسهای رانندگی همراه داشتن پوشه الزامیست .

۵. داشتن همراه فقط برای بانوانی که مربی آقا انتخاب مینمایند .مجاز و اجباری میباشد .( همراه بالای ۱۵ سال )

۶. زمان آموزش رانندگی ۱۱۰ دقیقه است.

۷. جهت تغییر و یا کنسل کردن کلاس های شهری باید ۲۴ ساعت قبل به دفتر آموزشگاه اطلاع دهید در صورت عدم اطلاع موسسه ، کلاس شما غیبت محسوب شده و کلاس جایگزین شامل هزینه مجدد میباشد.

۸. در روز آزمون اصل شناسنامه را به همراه داشته باشید.

۹. در صورت مردودی واریز فیش ۱۰۰۰۰ریالی به شماره حساب ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۳۰۰۳ به نام نیروی انتظامی الزامیست .بانک ملی قیمت و تعرفه آموزش پایه سوم راهنمایی و رانندگی کشور نرخ جدید آموزش رانندگی برای ۱۶ ساعت آموزش‌های تئوری و ۲۴ ساعت آموزش‌های عملی است. به گفته وی، هر ساعت آموزش عملی رانندگی ۱۵ هزار تومان بود که به ۱۸ هزار تومان افزایش یافته است و هر ساعت آموزش تئوری رانندگی از ۳۶۵۰ تومان شهریه مصوب قبلی به ۴۳۸۰ تومان تغییر قیمت داده است.

صدور گواهینامه رانندگی بدون‌کارت پایان خدمت

رئیس پلیس راهور ناجا در آذر ماه سال ۱۳۹۶ گفت: صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی از امروز در سراسر کشور آغاز می شود. سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور ناجا اظهار کرد: برابر ابلاغیه ستادکل نیروهای مسلح و به استناد ماده ۵۴ قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه از امروز اول آذرماه صدور گواهینامه رانندگی اعم از خودرو و موتورسیکلت بدون‌کارت پایان خدمت یا معافیت آغاز می شود. 

وی افزود: بر این اساس افراد متقاضی ذکور بالای ۱۸ سال سن می توانند از امروز جهت ثبت نام برای دریافت گواهینامه رانندگی به آموزشگاه های مجاز مراجعه کنند. رئیس پلیس راهور ناجا بیان کرد: به تمام آموزشگاه های رانندگی در سراسر کشور ابلاغ شده است تا نسبت به ثبت نام متقاضیان بدون نیاز به دریافت کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی و پس از طی مراحل لازم اقدام کنند. سردار مهری یادآور شد: شهروندان در صورت بروز هرگونه مشکلی در این زمینه می توانند با شماره تلفن ۱۲۰ پلیس راهور ناجا تماس بگیرند.

گواهینامه رانندگی کی صادر می شود؟ (گواهینامه چند روزه میاد)

آیا گواهینامه رانندگی شما هم تاکنون به دست شما نرسیده است؟ مدت زمانی که گذشته چند روز است؟ اگر یک ماه تا ۴۰ روز گذشته می توانید از طریق شماره هایی که اعلام شده از روند صدور گواهینامه خود مطلع شودید، در نظر داشته باشید که گواهینامه فقط به آدرس پستی شما ارسال خواهد شد.

سوالات گواهینامه راهنمایی و رانندگی

سوالات گواهینامه راهنمایی و رانندگی امسال به صورت تضمینی در نرم افزار استارتیچ قرار خواهد گرفت که میتوانید به صورت رایگان از این محتوا استفاده نمایید

اعتبار گواهینامه رانندگی چند سال است؟

مدت اعتبار گواهینامه رانندگی ۱۰ سال است. پس از پایان اعتبار در صورت احراز سلامت جسمی و روانی برای دوره‌های ۱۰ ساله تجدید می‌شود. افراد ۷۰ سال به بالا هر ۵ سال یکبار جهت احراز سلامت جسمی و روانی و درصورت لزوم تعویض گواهینامه متناسب با شرایط جسمی و روانی خود باید به راهنمائی و رانندگی مراجعه نمایند.

برای ثبت نام گواهینامه رانندگی چه مدارکی لازم است

مدارک هویتی و کد پستی و هزینه ثبت نام که در متن دقیق توضیح داده شده است

آیا گواهینامه رانندگی محدودیت سنی دارد؟

بله محدودیت سنی 18 سال وجود دارد

آیا گواهینامه رانندگی من صادر شده؟

از کجا بفهمیم گواهینامه رانندگی صادر شده
از کجا بفهمیم گواهینامه رانندگی اصل است

آیا گواهینامه رانندگی محدودیت سنی دارد
آیا گواهینامه رانندگی من صادر شده
آیا گواهینامه رانندگی ایران در کانادا اعتبار دارد
آیا گواهینامه رانندگی ایران در کدام کشورها اعتبار دارد؟
آیا برای گواهینامه رانندگی کارت پایان خدمت لازم است
آیا با شماره گواهینامه میتوان رانندگی کرد
آیا رانندگی بدون گواهینامه جرم است
آیا میتوان با رسید گواهینامه رانندگی کرد
آیا رانندگی با موتور برقی نیاز به گواهینامه دارد
از کجا بفهمیم گواهینامه رانندگی صادر شده
از کجا بفهمیم گواهینامه رانندگی اصل است
از کجا بدانیم گواهینامه رانندگی صادر شده است
برای رانندگی با نیسان چه گواهینامه ای لازم است
برای رانندگی با تاکسی چه گواهینامه ای لازم است
برای تمدید گواهینامه رانندگی چه مدارکی لازم است
برای رانندگی ون چه گواهینامه ای لازم است
برای ثبت نام گواهینامه رانندگی چه مدارکی لازم است
برای تعویض گواهینامه رانندگی چه مدارکی لازم است
برای رانندگی امبولانس چه گواهینامه ای لازم است
برای گواهینامه رانندگی چه مدارکی لازم است
برای گواهینامه رانندگی چه باید کرد
برای استعلام گواهینامه رانندگی چه باید کرد
برای تمدید گواهینامه رانندگی به کجا مراجعه کنیم
چرا گواهینامه رانندگی دیر صادر میشود
چرا گواهینامه رانندگی من نمیاد
چگونه شماره گواهینامه رانندگی را پیدا کنیم
چگونه گواهینامه رانندگی را تمدید کنیم
گواهینامه رانندگی را در چند سالگی می توان گرفت
چگونه گواهینامه رانندگی را بین المللی کنیم
چگونه گواهینامه رانندگی خود را بین المللی کنیم
چگونه گواهینامه رانندگی را پیگیری کنیم
چطور گواهینامه رانندگی بگیرم
چطور گواهینامه رانندگی بگیریم
چطور استعلام گواهینامه رانندگی بگیریم
چطور بدون گواهینامه رانندگی کنیم
صدور گواهینامه رانندگی پایه سوم چقدر طول میکشد
صدور گواهینامه رانندگی چقدر طول میکشد
گرفتن گواهینامه رانندگی چقدر زمان میبرد
گواهینامه رانندگی چقدر طول میکشه بیاد
چاپ گواهینامه رانندگی چقدر طول میکشد
تمدید گواهینامه رانندگی چقدر طول میکشد
هزینه گواهینامه رانندگی چقدر است
گواهینامه رانندگی چقدر طول میکشد
صدور گواهینامه رانندگی چقدر طول میکشه
جریمه رانندگی بدون گواهینامه چقدر است
شماره گواهینامه رانندگی چند رقمی است
گواهینامه رانندگی چند روزه میاد
گواهینامه رانندگی بعد از چند روز صادر میشود
گواهینامه رانندگی تا چند سالگی تمدید می شود
گواهینامه رانندگی چند روزه صادر میشود
تا چند سالگی میتوان گواهینامه رانندگی گرفت
گواهینامه رانندگی از چند سالگی
گواهینامه رانندگی ماشین سواری پایه چند است
گواهینامه رانندگی چند ساله است
گواهینامه رانندگی پایه سوم چند روزه میاد
اعتبار گواهینامه رانندگی چند سال است
برای گرفتن گواهینامه رانندگی چند سال باید داشته باشیم
تمدید گواهینامه رانندگی بعد از چند سال
چه نوع معافیت پزشکی مانع گرفتن گواهینامه رانندگی میشه
رانندگی نیسان چه گواهینامه ای میخواد
رانندگی بدون گواهینامه چه حکمی دارد
تا چه سنی میتوان گواهینامه رانندگی گرفت
چه کسانی نمی توانند گواهینامه رانندگی بگیرند
اگر گواهینامه رانندگی گم شود چه باید کرد
گواهینامه رانندگی از چه سنی است
متولدین چه سالی میتوانند گواهینامه رانندگی بگیرند
گواهینامه رانندگی متولد چه سالی است
چگونه گواهینامه رانندگی بگیریم
چگونه گواهینامه رانندگی بین المللی بگیریم
چگونه گواهینامه رانندگی را استعلام کنیم
چگونه گواهینامه رانندگی دانش آموزی بگیریم
چگونه گواهینامه رانندگی ترکیه بگیریم
چگونه گواهینامه رانندگی بگیرم
جرم رانندگی بدون گواهینامه چیست
گواهینامه موقت رانندگی چیست
شماره گواهینامه رانندگی چیست
فونت گواهینامه رانندگی چیست
گواهینامه رانندگی دانش آموزی چیست
محدودیت رانندگی در گواهینامه چیست
گواهینامه رانندگی ویژه چیست
کاردکس گواهینامه رانندگی چیست
گواهینامه رانندگی پایه سوم چیست
گواهینامه رانندگی چیست
برای تمدید گواهینامه رانندگی کجا باید رفت
گواهینامه رانندگی کجا صادر می شود
شماره گواهینامه رانندگی کجا نوشته شده
گواهینامه رانندگی کجا چاپ می شود
شماره گواهینامه رانندگی کدام است
گواهینامه رانندگی ایران در کدام کشورها اعتبار دارد؟
شماره سریال گواهینامه رانندگی کدام است
اولین گواهینامه رانندگی در کدام شهر صادر شد
سخت ترین کشور در صدور گواهینامه رانندگی کدام است
شماره ی گواهینامه رانندگی با کد ملی
گواهینامه رانندگی کی میاد
کارت گواهینامه رانندگی کی میاد
گواهینامه رانندگی تا کی میاد
گواهینامه رانندگی کی می اید
گواهینامه رانندگی کی میاد نی نی سایت
کی میتوان گواهینامه رانندگی گرفت
گواهینامه رانندگی کی صادر می شود

دیدگاه‌ها ۰